ponedjeljak, 23. svibnja 2016.

Proizvođač switcheva, Cherry, najavio miš za poslovne korisnike

Proizvođač switcheva, Cherry, najavio miš za poslovne korisnike
Cherry se bavi i proizvodnjom periferije, izdavši sada JW-T0210 miš za lijevake i dešnjake.
Cherry je trenutno najpoznatiji zahvaljujući svojim kvalitetnim MX mehaničkim switchevima u tipkovnicama. No, ono što je manje poznato je da se kompanija bavi i proizvodnjom periferije za poslovne korisnike, kao što su tipkovnice i miševi.
Među njima je i novi bežični miš JW-T0210 s infracrvenim senzorom. Ova periferija sadrži tri tipke i rezoluciju koja se može prilagođavati na razinu od 1000, 1500 i 2000 dpi. Radi na standardnoj 2,4 GHz frekvenciji, s dometom do otprilike 10 metara. Koristi infracrveni senzor štedljive energije, navodeći kako može izdržati rad i do 336 sati. Namijenjen je za korištenje u uredima, što je vidljivo i na njegovom jednostavnom estetskom izgledu. Sadrži crni finiš s gumiranim scroll kotačićem i ergonomski oblik pogodan za lijevake i dešnjake.
U paketu s mišem dolazi i priručnik, jedna AA baterija i nano USB receiver. Uključeno je jamstvo od dvije godine. Težina s baterijom iznosi svega 76 grama. Za sada nema nikakvih informacija o cijeni ili dostupnosti ovog poslovnog miša.

Googleov modularni smartfon najavljen za ovu jesen

Na nedavnom Google I/O eventu kompanija je ponovno predstavila svoj projekt modularnog smartfona koji bi ovaj put zaista treba doći ove jeseni.

Iako je projekt modularnog smartfona (kodno ime Project Ara) najavljen još 2013., prošle godine na istom eventu je prvi put predstavljen radni prototip smartfona. Prošla je godina dana bez ikakvih naznaka o napretku, a sada su ga ponovno najavili na ovogodišnjem I/O eventu.


Iako ih je LG sa svojim G5 prešao u naumu, Googleov modularni smartfon je ovaj put zaista najavljen za izlazak koji se navodi kao jesen. Radi se isključivo o developerskoj ediciji. Na najnovijoj najavi rečeno je kako će Ara smartfon biti sastavljen od okvira, modula, "Greybus" softvera i osnovne ploče. Sam okvir ima svu funkcionalnost kao i standardni smartfon, samo što dopušta šest fleksiblnih slotova. Arini moduli savršeno ulaze u okvir, pružajući jednostavno ažuriranje ili novi izgled i stil smartfona. Okvir sadrži SoC, u kojem će biti sve glavne komponente: CPU, GPU, antene, senzori, baterija i ekran.

Oxford-ov rečnik bogatiji za nove tehnološke pojmove



Oxford Advanced Learner’s Dictionary, nadaleko poznati rečnik za učenje engleskog jezika, već neko vreme je dostupan u obliku mobilne aplikacije za iOS iAndroid uređaje. U svojoj najnovijoj nadogradnji korisnicima koji koriste rečnik u pokretu biće na raspolaganju oko 900 novih definicija reči, od kojih se njih 170 odnosi na pojmove iz sveta tehnologije.

Kao primere autori aplikacije izdvajaju pojmove iz tehnološkog žargona kao što su "autofill", "phablet", "tweetup", "meme", "geofencing", ili nezaobilazni "selfie". Iako su ove reči već odavno ušle u jezik i poznate su gotovo svima, uvrštavanjem u ovaj rečnik dobile su i službeno priznanje da su postale deo engleskog jezika.

Evo nekoliko primera novih pojmova u rečniku zajedno s opisom:
App drawer - a collection of all the applications that are installed on an electronic device such as a smartphone or a small computer.
Adware - a type of software that automatically displays or downloads advertisements on a computer screen, smartphone, etc. when a user is online.
Content farm - a website that includes a large quantity of material, which may be of low quality or taken from other sources, but which enables the site to appear high on the list of results given by a search engine.
Cyberthreat - the possibility that somebody will try to damage or destroy a computer network, computer system or website by secretly changing information on it without permission.
Feature phone - a mobile/cell phone that can do some important things such as connect to the Internet, play and store music, etc. but does not have all the functions of a smartphone.
Followee - a person, company, etc. whose messages on a microblogging service people choose to receive regularly.
Geofencing - a technology which draws a virtual line around a physical area so that a signal can be sent to a mobile electronic device such as a phone inside this line or when this line is crossed.
Oversharer - a person who gives more information than people want to hear about his or her personal life.
Ransomware - a type of software that is designed to block access to a computer system until a sum of money is paid.
Script kiddie - a person who uses existing programming code to hack (3) somebody's computer, because they do not have the skill to write their own code.
Scareware - a type of computer program that tricks a user into buying and downloading unnecessary software that could be dangerous for the computer.
Tweetheart - a person who uses Twitter who is very popular with other users. A person somebody has met by using Twitter™ and has a romantic relationship with.
Tweetup - a meeting arranged by sending messages using the Twitter social networking service.
Woot! - used to express excitement, enthusiasm, satisfaction, etc., especially in text messages or emails.

Xiaomi u sredu predstavlja sopstveni dron





Na Xiaomi-jevom forumu je osvanuo teaser nečega što je autor posta nazvao Bamboo-copterom, bespilotne letelice koja će biti sasvim novi "Mi" proizvod i prvi Xiaomi-jev drone.

O uređaju se za sada ne zna mnogo, ali prema postu, detaljnije bi trebao biti predstavljen 25. maja. Kako prenosi The Next Web, prema prethodnim glasinama, Xiaomi-jeva letelica bi trebala da ima mogućnost snimanja 4K videa, kao i podršku za upravljanje preko kakvog nosivog uređaja, poput Mi Banda.

Sudeći po slici sa postera, drone bi trebao imati dopadljiv dizajn, a šuška se da neće biti jeftin.

nedjelja, 15. svibnja 2016.

Tablet uređaji i deca



Danas svako dete ima mobilni telefon, tablet računar, konzolu, daljinski upravljač, aj-ped ili aj-pod… Samim tim, opravdano se nameće pitanje kreativnosti, mašte i kulture deteta.
Bostonski univerzitet sproveo je istraživanje o eventualnim posledicama i štetnosti elektronskih uređaja za razvoj deteta.
Naučnici su otkrili su da tablet uređaji smiruju malu decu, ali i da loše utiču na njihov emocionalni razvoj i miran san. U poslednje vreme tablet uređaje nazivaju elektronskim bebisiterkama – roditelji privremeno dobiju mirnu decu, a šta će biti posle – malo ko razmišlja.
Deca mlađa od 3 godine, dokazano je, uče jedino iz stvarne životne interakcije, a ne gledanjem televizije ili videa. Za predškolsku i školsku decu tablet, mobilni i drugi uređaji mogu biti od koristi i u nastavi i za razvoj.
Glavni nedostaci upotrebe tablet uređaja:
  • dugo korišćenje tableta smanjuje kod deteta jezičku sposobnost i međuljudsku interakciju
  • korišćenje tableta umesto normalne igre može ometati razvoj socijalnih veština, empatije i sposobnosti rešavanja problema
  • uređaji mogu poremetiti razvoj senzomotornih i vizuelnomotornih sposobnosti, koja su važne za učenje i primenu matematike i nauke
  • primetno je da deca više vole da gledaju u ekran nego da se igraju napolju, što može uticati na „fizičko zakržljavanje“
  • nastavnici i vaspitači primetili su da govor dece podseća na govor likova sa uređaja, a ne na govor ljudi

3D Touch – Novi način interakcije sa iPhone uređajima

3D Touch

Nakon mnogo naklapanja po glasinama koje je trajalo mjesecima, i ponovo dokazalo da je tajne u svijetu tehnologije danas nemoguće sakriti, Apple nam je sinoć predstavio iPhone 6s modele sa novim 3D Touch zaslonima.
3D Touch se, očekivano, bazira na Force Touch tehnologiji koja je premijerno prikazana prošle godine na Apple Watch pametnom satu. Novi iPhone modeli će sada moći prepoznati količinu sile koja dodirom djeluje na zaslon i time se otvaraju vrata za nove menije, geste i kratice. Ako mene pitate, riječ je o novoj paradigmi kada su u pitanju multi touch korsinička sučelja, možda i najznačajnija promjena načina interakcije sa uređajem još od kako nam je Apple predstavio prvi iPhone 2007. godine.

Mogućnosti su brojne. Na iOS 9 Home Screenu, kada lagano pritisnete neku ikonu, dobit ćete meni sa kraticama ili brzim radnjama koje se najčešće obavljaju sa tom aplikacijom. Ovo radi i u samim aplikacijama, kada pritisnete lagano možete “zaviriti” u neki sadržaj a ako nastavite održavati pritisak taj sadržaj će se otvoriti na zaslonu.
Senzori koji su ugrađeni u sam zaslon očitavaju koliko jak pritisak vršite i reaguju fluidno i linearno. Ovo je dinamičan sistem i integriran je jako duboko u samom iOS 9. Možete nakratko proviriti u neki sadržaj i vratiti se gdje ste bili bez da izgubite kontekst i radnu dinamiku, a čak postoji i taktilna reakcija na vašu komandu koja će vam točno reći što ste učinili i što da očekujete.

Ova priča ne bi imala toliko smisla da developeri aplikacija nisu dobili pristup za API da 3D Touch funkcionalnost mogu ugraditi i u svoje aplikacije. Tako ćemo, na primjer, moći okačiti Facebook status direktno sa Home Screena, ili vidjeti posljednje okačene dokumente u Dropbox i pretraživati ih. Apple je čak pomoću kompanije Pixel Toys prikazao kako će se ova tehnologija moći koristiti i u igrama.
3d-touch-2




Uređaji za interakciju - video

VIRTUELNE NAOČARE

VIRTUELNA TASTATUTA


STYLUS OLOVKA


Interakcijski uređaji - slike












HCI

Polje interakcije čoveka sa računarom (HCI - Human Computer Interaction) rapidno se razvija u poslednjih 10-tak godina. Tendencija je u stvaranju tzv. "prirodnog interfejsa" (natural intreface), tj. interfejsa koji se lako koristi i koji ne zavisi od hardverskih mogućnosti računara. On se kreira tako da korisnik što jednostavnije koristi računar  i ne obraćajući pažnju na osobenosti korisničkog interfejsa.
Grafički korisnički interfejs (graphical user interface) koji je nastao početkom 80-tih predstavljao je revoluciju u primeni računara u pogledu predstavljanja podataka, Uvedena je upotreba novog uređaja, nazvanog miš, za direktnu kontrolu, uz postojeći "stari" uređaj, tastaturu. (Microsoft Windows je najpoznatiji takav interfejs.
Pod pojmom HCI podrazumevamo sve teorijske i praktične pristupe poboljšanju korisničkog interfejsa u korist čoveka. U suštini, cilj proučavanja interakcije čoveka i računara je olakšati rad i približiti računar svakom korisniku.